Express Print | Tel: +372 50 31 861 | E-post: mait@expressprint.ee

Kliendi ABC

Sellegipoolest on sul kasulik teada mõningaid trükindusse puutuvaid mõisteid ja tegevusi, enne kui üldse mingi sellealase projekti käsile võtad. Võtame siis eelmises punktis toodud parameetrid põhjalikumalt läbi. Varu endale mõned minutid ning tee koos meiega kiirekskursioon trükimaailma.
Start!

Formaat

Formaat on trükise mõõdud. Traditsiooniliste trükiste puhul kasutatakse niinimetatud A-tähistusega mõõte. Kontoritöötajale on ammu teada, et koopiapaber on mõõdus A4, ent on olemas ka teisi mõõte. Siin on tavalisemad mõõdud:
  • A3      420 x 297 mm;
  • A4      210 x 297 mm;
  • A5      210 x 148 mm;
  • A6      105 x 148 mm.
Nimekaardid trükitakse üldjuhul mõõdus 50 x 90 mm.
Tavaliselt peab arvestama, et trükitav tekst või kujutis ei tohi ulatuda paberi servani. Tavaliselt peab igast servast tühjaks jääma 10 mm.

Kogus

Kogus ehk tiraaž on teine oluline asi, mis määrab trükise hinna. Meie võimalustest lähtuvalt saad arvestada, et suudame trükkida nii väga suuri kui ka väga väikseid koguseid väga paindlike hindadega. See on ka põhjuseks, miks meil on väikeste koguste hinnad tunduvalt soodsamad kui väga suurtes trükikodades. Olgu kohe teada, et trükise hind ei kasva võrdeliselt kogusega, see tähendab et 2000 ühikut ei maksa 2 x 1000 ühikut. Mida suurem on tellitav kogus, seda väiksem on hind ühiku kohta.

Maht

On ütlematagi selge, et trükise paksus ehk meie mõistes maht või siis lehekülgede arv on samuti hinna kujundamisel oluline näitaja. Meie poolt mahu osas mingeid piiranguid ei ole, trükime nii õhukesi brošüüre kui pakse teatmeteoseid.

Algmaterjalid

Millised on algmaterjalid? Valmis kujundusfail (nõuetele vastav PDF, küljendusprogrammi tööfail koos vajalike lisamaterjalidega); tekstid (soovitatavalt arvutifailina) ja fotod, muud illustratsioonid.

 

Värvid

Milliste värvidega trükkida? Kas teha must-valge või värviline trükis? Kas piirduda tagasihoidlikuma värvigammaga või nõuab olukord kuldsete ja hõbedaste värvide kasutamist. Ka sellest sõltub lõpphind. Meilt saad nõu, mida valida.
Värvifotod jms. trükitakse neljavärvitrükis (CMYK-värvid), nelja põhivärvi erinevates vahekordades liitumise tulemusel saadakse ülejäänud võimalikud värvitoonid.

Järeltöötlus

Milline järeltöötlus on vajalik? Soonimine, perforeerimine, numereerimine, stantsimine, aukude puurimine, lakkimine, lamineerimine, raamatute-brošüüride puhul köiteliik.

Paberi tüüp ja paksus

Paberi tüüpe on tänapäeval tuhandeid. Tehnika areng on võimaldanud luua erinevaid pabereid kõige erinevamate vajaduste rahuldamiseks. Küllap oled siiski märganud, et näiteks pildi kvaliteet võib pealtnäha sarnastel paberitel olla sootuks erinev. Selle põhjuseid võib olla kümneid, kuid sageli mängib peamist rolli valitud paber. Ehk siis – valesti valitud paber võib rikkuda ka geniaalse kujunduse, samas võib õigesti valitud paber tasandada nii mõnedki kujunduslikud apsud.
Esmapilgul võib erinevate paberite kasutamise võimalus kliendil silme eest kirjuks võtta. Kas valida kaetud või katmata, läikiv või matt? Mõnikord küsib tellimuse vastuvõtja küsimusi, mis sarnanevad terminitega keskkooli füüsikatunnist. „Gloss või silk? Mitu grammi?“ on tavalised küsimused, mille peale trükindusega harva kokkupuutuv klient mõhkugi vastata ei oska. Meie katsume rääkida inimkeeli, nii et kliendil oleks tellimust vormistades selge ettekujutus sellest, millise toote ta meilt kätte saab.
Muide, nimetatud grammid tähistavad paberi ühe ruutmeetri kaalu. Ühe ruutmeetri paberi kaal grammides, paberi paksus ja tihedus on kõik omavahel tihedalt seotud. Üldiselt on suurema grammikaaluga paber ka paksem, kuid paksus sõltub samas ka sellest, kui tihedalt on paberimass kokku surutud. Üldisemad paberi grammikaalud jäävad vahemikku 60 – 240 g/m2. Et aga kliendi pead numbritega mitte sassi ajada, võimaldame paberi valida meie käsutuses olevatest kataloogidest.

Korduma Kippuvad Küsimused

Meile sobivad formaadid?

Suurim formaat mida trükime on 720 x 1020 mm (trükipinnaga 685 x 990 mm).

Mille poolest erineb printfail dokumentfailist?
Printfaili ei saa muuta enam st. see on lõplik. Kõik jääb nii nagu on algselt paika pandud. Muutusi ei teki.
Dokumentfail avatakse ja sageli tulevad siit ka probleemid – puuduvad fondid, tekst liigub paigast, pildid puuduvad.

Mida tähendab 4+4?

Kahepoolne trükk nelja värviga

Kõige väiksema grammkaaluga meie poolt kasutatav paber, kõige raskem?

45g ajalehepaber on madalaim täna trükitavatest. Rullofsetmasinates trükime kuni 115g paberile ja poognatrüki masinas paberile kuni 220-240g. Oleme võimelised trükkima ka kergemat sorti kartongidele grammkaaluga kuni 300g.

 

Müügiosakonda saab materjale tuua kõigil tööpäevadel 8.30 – 17.00. Samas saate anda valvelauda materjalid 24 tundi ööpäevas.

 

 

Rohkem küsimusi?

Kui ei leidnud siit vastust siis kirjuta meile.

Võta ühendust

Back to Top